Alergia na Cocamidopropyl Betaine- jakich szamponów używać?

19:45 Pepa 84 Comments

Nie służą Wam szampony o tzw. "dobrym składzie"? Po szamponach dla dzieci np. Babydream zaobserwowałyście swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów? Przyczyną może być alergia na substancję myjącą, występującą w większości szamponów (jak również w żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, peelingach myjących, płynach i żelach do demakijażu)- Cocamidopropyl Betaine.
Swojego czasu miała miejsce prawdziwa nagonka na SLS i SLES. W Internecie roi się od artykułów na temat rzekomej szkodliwości tych substancji. Niektóre firmy zaczęły eliminować ją ze składu kosmetyków, wprowadzając jako główną substację myjącą Cocamidopropyl Betaine, która miała być łagodniejsza od SLSów. Niestety, u wielu osób kokamidopropylobetaina powoduje alergie, o czym polski Internet milczy.
W USA kokamidopropylobetaina została uznana alergenem roku 2004 i obecnie jest wycofywana z niektórych kosmetyków.
Powstało wiele publikacji na ten temat m.in.
  • De Groot, A. C.; Van Der Walle, H. B.; Weyland, J. W. (1995). "Contact allergy to cocamidopropyl betaine" 
  • Brand, R.; Delaney, T. A. (1998). "Allergic contact dermatitis to cocamidopropylbetaine in hair shampoo" 
  • Mowad, C. (2001). "Cocamidopropyl betaine allergy" 
  • Fowler Jr, J. F.; (...), V. A.; Belsito, D. V. (2004). "Allergy to cocamidopropyl betaine and amidoamine in North America" 
  • Korting, H. C.; Parsch, E. M.; Enders, F.; Przybilla, B. (1992). "Allergic contact dermatitis to cocamidopropyl betaine in shampoo" 
  • Fowler, J. F.; Fowler, L. M.; Hunter, J. E. (1997). "Allergy to cocamidopropyl betaine may be due to amidoamine: A patch test and product use test study" 
Niezmiernie mnie dziwi, że w Polsce milczy się na ten temat i nikt nie podjął się przeprowadzenia badań! Pisze się o tym składniku w samych superlatywach i pomija się występowanie tak częstych reakcji alergicznych.



Jak objawia się alergia na kokamidopropylobetainę?
Napiszę Wam, jak to było u mnie. Przez lata używałam szamponu Pantene Pro V, Intensywna regeneracja, który nagle z dnia na dzień został wycofany. Przerzuciłam się na szampon Syoss do włosów blond, ale ten również po jakimś czasie zniknął. Próbowałam innych szamponów Syoss, ale średnio się z nimi polubiłam.


Postanowiłam wybrać nowy szampon z oferty innych marek i tak zaczął się mój problem. Pod wpływem pozytywnych opinii kupiłam szampon Timotei with Jericho Rose, Intensywna pielęgnacja, po którym włosy zrobiły się dziwnie suche i zaczęły się elektryzować. Później zaczęła mnie swędzieć skóra głowy i pojawił się łupież, a nawet małe, czerwone krostki na głowie. Możecie przeczytać o tym tu: KLIK. W składzie Timotei występował SLES w połączeniu z Cocamidopropyl Betaine. Kombinacja ta, zdaniem dr Różańskiego, powoduje przesuszenie skóry głowy, łupież, wypryski i alergiczne zapalenie skóry.
Następnie zdecydowałam się wypróbować szampon Gliss Kur Total Repair, po którym wszystko wróciło do normy: ustało swędzenie, zniknęły czerwone krostki i łupież, a włosy nie wychodziły już garściami (KLIK).
Wszystko byłoby dobrze, gdybym nie trafiła na blogi włosomaniaczek, które polecały łagodne szampony dla dzieci m.in. Babydream. W tych produktach znajdowała się sama kokamidopropylobetaina, bez SLSów. W tym przypadku głowa zaczęła mnie swędzieć nie po dwóch-trzech tygodniach jak było w przypadku Timotei, tylko od razu tego samego dnia.
Z perspektywy czasu cieszę się, że poszukując swojego idealnego szamponu, trafiłam na blogspot i sama zaczęłam tu pisać. Dzięki innym blogerkom dowiedziałam się, co może być bezpośrednią przyczyną moich dolegliwości - Cocamidopropyl Betaine.

Jak się upewnić?
Na początku zaczęłam czytać na Wizażu składy szamponów, których używałam do tej pory. Okazało się, że wcześniej miałam sporo szczęścia i sięgałam po produkty bez tego składnika. Nie zawierał go szampon Pantene Pro V, Intensywna regeneracja,który używałam latami. Nie zawierał go szampon Syoss do włosów blond, a także Gliss Kur Total Repair, który przywrócił moją skórę głowy do dobrego stanu po przygodzie z Timotei.
Przy okazji zakupów w Biedronce postanowiłam przestudiować składy szamponów. Jeden jedyny nie zawierał Cocamidopropyl Betaine - familijny szampon pokrzywowy za około 3 zł/litr. Z ciekawości go kupiłam i testowałam przez trzy tygodnie. Szampon plątał włosy, ale skóra głowy nie była podrażniona. Nie pojawiło się swędzenie, łupież, ani wysypka. Po ponownym, jednorazowym użyciu Babydream skóra znowu swędziała. W międzyczasie otrzymałam do testowania szampon Maxima, Nama Rupa z olejkiem arganowym, który nie zawierał kokamidopropylobetainy i przy okazji także silikonów (KLIK). Gdy się skończył, zamówiłam większe opakowanie. Używam go od trzech miesięcy i problem z alergią nie wystąpił.



Jakich szamponów używać?
Gdy już upewniłam się, że przyczyną mojej alergii jest Cocamidopropyl Betaine, zaczęłam poszukiwać szamponów, w których ten składnik nie występuje. Niestety, jest ich na naszym rynku niewiele. Z myślą o osobach, które również są uczulone, postanowiłam stworzyć listę produktów nie zawierających tego składnika. Będzie ona uzupełniana, stąd prośba do Was: jeżeli miałyście taki szampon, napiszcie o nim w komentarzu.

TESTOWAŁAM
  • Maxima, Nook, Nama Rupa, Szampon do włosów z olejkiem arganowym (RECENZJA) - niestety, dostępny tylko w sprzedaży internetowej. Na allegro lub w sklepie Kallosa.
Skład:
Aqua (Water), Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Parfum (Fragrance), Sodium Chloride, Citric Acid, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Benzyl Alcohol, Argania Spinosa Oil (Argania Spinosa Kernel Oil), Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone
Cena:
Gdy pisałam recenzję, szampon kosztował 18.50 zł/250 ml lub 30.50 zł/1000 ml. Teraz niestety podrożał 28.50 zł/250 ml lub 50.50 zł/1000 ml :/. Mniejsze opakowanie możemy nadal kupić na Allegro w cenie 17-18 zł/250 ml. Dużego już nie ma. Uważam, że teraz szampon jest zbyt drogi i szukam innego zamiennika.

  • Schwarzkopf, Gliss Kur Total Repair, Szampon do włosów suchych i zniszczonych (RECENZJA)- dostępny stacjonarnie!
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Chloride, PEG-7 Glyceryl Cocoate, PEG-12 Dimethicone, Polyquaternium-10, Propylene Glycol, Glycerin, Lactic Acid, Panax Ginseng Root Extract, Arginine, Acetyl Tyrosine, Arctium Majus Root Extract, Hydrolyzed Soy Protein, Polyquaternium-11, Niacinamide, Ornithine HCl, Citrulline, Biotin, Panthenol, Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Keratin, Citric Acid, Parfum, Sodium Benzoate, Laureth-2, Hydrogenated Castor Oil, PEG-55 Propylene Glycol Oleate, Mica, PEG-14M, Vanillin, Linalool, CI 77891
Cena:
Około 15 zł/400 ml. Jest też mniejsza wersja 250 ml. Szampon często jest w promocji i jest łatwo dostępny w drogeriach i hipermarketach.

  • Familijny SPLASH, Szampon pokrzywowy - dostępny w Biedronce za około 3 zł/1000 ml. Jest wodnisty i plącze włosy, ale nie powoduje alergii.
  • Johnson's Baby, Szampon kojący z naturalnym ekstraktem z lawendy (RECENZJA) - dostępny w drogeriach, Tesco, Lidlu

Skład:
Aqua, Coco-Glucoside, Sodium Lauroamphoacetate, Sodium Laureth Sulfate, Citric Acid, Lavandula Angustifolia, PEG-80 Sorbitan Laurate, PEG-4 Rapeseedamide, Polyquaternium-10, Polysorbate 20, PEG-150 Distearate, Lactic Acid, Glucose, Tetrasodium EDTA, Propylene Glycol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum
Cena:
około 10 zł/200 ml

NIE TESTOWAŁAM
W przypadku niektórych szamponów wymienionych poniżej mam wątpliwości. W składach niektórych z nich znajdują się substancje tj. Cocamide DEA, Cocamide MEA, Cocamide Mipa (podkreślone na czerwono). Nie wiem, czy one także nie uczulają.
Niepokoi mnie również Lauramidopropyl Betaine, gdyż jest to główny komponent Cocamidopropyl Betaine. Może także wywoływać alergie.
SLS, SLES oznaczyłam kolorem pomarańczowym, a silikon fioletowym.
 
  • Szampony Khadi np. wzmacniający Amla, przeciwłupieżowy Neem, do włosów suchych i zniszczonych Róża, do włosów normalnych i przetłuszczających się Nutgrass, do skóry wrażliwej Hibiskus - dostępne w sklepach internetowych, naturalne szampony także bez SLS.

Skład (szampon wzmacniający Amla):
Aqua • Coco Glucoside • Lauryl Glucoside • Glycerin • Sodium PCA • Emblica Officinalis (Amla) • Ocimum Sanctum (Tulsi) • Sodium Cocoyl Glutamate • Eclipta Alba (Bhringaraj) • Lawsonia Inermis • Bacopa Monniera (Brahmi) • Sapindus Mukurossi • Acacia Concinna (Shikakai) • Azadirachta Indica (Neem) • Aloe Barbadensis Gel (Aloe Vera) • Cananga Odorata Essential Oil (Ylang Ylang) • Coco Glucoside & Glyceryl Oleate • Citric Acid • Oryza Sativa Oil • Hydrolysed Sweet Almond Protein • Hydrolysed Wheat Protein • Xanthan Gum • Zinc PCA • Sodium Benzoate & Potassium Sorbate • Azadirachta Indica Seed Oil • Benzyl Alcohol*, Eugenol*, Iso Eugenol*, Benzyl Salicylate*, Geraniol*, Farnesol*, Linalool*, Benzyl Benzoate*
Cena:
około 50 zł/210 ml

  • GO&HOME ŻEL DO MYCIA WŁOSÓW I CIAŁA 2w1 Green Citrus- dostępny w sklepach internetowych. Naturalny szampon także bez SLS. Posiadam małą tubkę 30 ml i niedługo go przetestuję.
Skład:
Aqua, Lauryl Glucoside, Ammonium Lauryl Sulfate, Pyrus Malus Juice*, Glycerin, Hydrolyzed Millet, Panicum Millaceum Seed Extract*, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract*, Arginine, Polyglyceryl-3 Caprylate, Sodium Levulinate, Levulinic Acid, Glyceryl Caprylate, Preserved with: Sodium Salicylate, Potassium Sorbate, Benzoic Acid, Citric Acid, Parfum**, Limonene**, Citral**, Linalool**
Cena:
8.90 zł/30 ml lub 41.90 zł/200 ml

  • Garnier Naturalna Pielęgnacja [Ultra Doux], Szampon do włosów zniszczonych `Olejek z awokado i masło karité` - dostępny stacjonarnie!

Skład:
Aqua/Water, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodiacetate, Glycerin, Glycol Distearate, Sodium Chloride, CI15985/Yellow 6 , CI 19140/Yellow 5, Cocamide Mea, Sodium Benzoate, Sodium Hydroxide, Poluquaternium-10, Salicylic Acid, Carbomer, Persea Gratissima Oil/Avocado Oil, Butyrospermum Parkii Butter/Shea Butter, Citric Acid, Hexylene Glycol, Hexyl Cinnamal, Parfum/Fragrance
Cena:
około 8 zł/250 ml

  • L`Oreal, Elseve Color-Vive, Szampon do włosów farbowanych - dostępny stacjonarnie!

Skład:
aqua, sodium laureth sulfate, disodium cocoamphodiacetate, dimethicone, sodium chloride, cetyl alcohol, hydroxypropyltrimonium chloride, cocamide mipa, sodium methylparaben, dmdm hydantoin, sodium hydroxide, phenoxyethanol, ppg-5-ceteth-20, ethylhexyl methoxycinnamate, ethylparaben, propylene glycol, propylparaben, isobutylparaben, carbomer, methylparaben, butylparaben, zapach. c18619/1
Cena:
około 10 zł/250 ml


  • L`Oreal, Elseve Cement - Ceramidy, Szampon odbudowujący przeciw łamaniu sie włosów
Skład:
Aqua/Water, Sodium Laureth Sulfate, Dimethicone, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Chloride, Cetyl Alcohol, Hydroxystearyl Cetyl Ether, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Cocoamide Mipa, Sodium Mehylparaben, DMDM Hydantoin, Sodium Cocoate, Sodium Hydroxide, Safflower Glucoside, PPG-5-Ceteth-20, Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Propylene Glycol, 2-Oleamido-1,3-octadecanediol, Carbomer, Citronellol, Butylphenyl Methylpropional, Methyl Cocoate, Citric Acid, Hexyl Cinnamal, Parfum/Fragrance (F.I.L. C29642/1)
Cena:
około 10 zł/250 ml


  • L`Oreal, Elseve Volume Collagene, Szampon nadający objętość bez silikonu

Skład:
Aqua/Water, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Chloride, Glycol Distearate, Sodium Laureth-8 Sulfate, Cocamide MIPA, Sodium Glycolate, Sodium Benzoate, Sodium Oleth Sulfate, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Cocoate, Sodium Hydroxide, Magnesium Laureth-8 Sulfate, Magnesium Laureth Sulfate, Magnesium Oleth Sulfate, Polyquaternium-30, Salicylic Acid, Soluble Collagen, Limonene, Linalool, Carbomer, Methyl Cocoate, Citric Acid, Hexylene Glycol, Hexyl Cinnamal, Parfum/Fragrance
Cena:
około 14 zł/250 ml


  • Pollena-Ewa, Eva Natura Zioła Polskie, Potrójna moc ziół, Szampon do włosów osłabionych, wypadających, łamliwych `Czarna rzepa, skrzyp polny, łopian`
A także inne szampony z tej serii: 'Pokrzywa, arnika, rozmaryn', 'Rumianek, lipa, nagietek' itd.
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamide Dea, Raphanus Sativus (Radish) roqt Extract, Equisetum Arvense Extract, Arctium Lappa roqt Extract, Parfum, Disodium Undecylenamido Mea-Sulfosuccinate, PEG-75 lanolin, DMDM Hydantoin, Lactic Acid, Methylchloroisothiazolinone/ Methylisothiazolinone, Benzyl Salicylate
Cena:
około 3,50 zł/300 ml


  • Pollena-Malwa, Szampon do włosów normalnych i ze skłonnością do przetłuszczania się oraz łupieżu `Czarna rzepa

Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Peg-75 Lanolin, Brassica Rapa Extract, Sodium Chloride, Citric Acid, Methylchloroisothiazolinone (and) Methylisothiazolinone
Cena:
3zł/300 ml
 
  • Barwa, Barwa Ziołowa, Szampon tataro - chmielowy do włosów łamliwych i zniszczonych
A także szampony z tej samej serii: pokrzywowy, rumiankowy, ze skrzypem polnym itd.
Uwaga: skład mógł się zmienić!
Skład:
Aqua, Sodium C 12-15 Pareth-3 Sulfate, Lauramidopropyl Betaine, Cocamide DEA, PEG-75 Lanolin, Sodium Chloride, Cocamidopropylamine Oxide, Hydrolyzed Keratin, Propylene Glycol, Acorus Calamus, Humulus Lupulus, Citric Acid, Parfum, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, 2-(4-tert-Butylbenzyl)propionaldehy de, Limonene, CI 15985, CI 42090
Cena:
Około 4 zł/250 ml


  • Barwa, Barwa Naturalna, Szampon piwny dodający blasku z kompleksem witamin
A także inne szampony z tej serii: żurawinowy zwiększający objętość itp.
Uwaga: skład mógł się zmienić!!!
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Lauramidopropyl Betaine, Cocoamide DEA, PEG-75 Lanolin, Sodium Chloride, Cocoamidopropylamine Oxide, Faex Extract, Panthenol, Linoleic Acid, Linolenic Acid, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Bioflavonoids, Biotin, Pyridoxine HCl, Polysorbate 20, Propylene Glycol, Alcohol denat., Citric Acid, Parfum, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Hexyl Cinnamal, CI 15985, CI 42090.
Cena:
4,50/ 300 ml


  • Clairol, Herbal Essences, Hello Hydration, Moisturizing Shampoo
Skład:
Aqua, Ammonium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Glycol Distearate, Dimethicone, Citric Acid, Sodium Citrate, Ammonium Xylenesulfonate, Cocamide MEA, Parfum, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, Hexyl Cinnamal, DMDM Hydantoin, Tetrasodium EDTA, Benzyl Salicate, Propylene Glycol, Limonene, Linalool, Vanilla Planifolla Fruit, Cocos Nucifera Fruit Extract, Paraffinum Liquidum, Cl 42090, Methylchloroisothiazolinone, Cl 61570, Methylisothiazolinone, Potassium Sorbate.
Cena:
?


  • Clairol, Herbal Essences, Uplifting Volume, Lightweight Shampoo (Szampon nadający włosom objętość `Grawitacji nie!`)

Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Sodium Citrate, Citric Acid, PPG-2 Hydroxylethyl Coco/Isostearamide, Sodium Xylensulfonate. Parfum, Sodium Benzoate, Tetrasodium EDTA, Polyquaternium-10, Hexyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Linalool, Sodium Diethylenetriamine Pentamethylene Phosphonate, Benzyl Salicylate, Etidronic Acid, Propylene Glycol, Geraniol, Limonene, Citronellol, Alpha-Isomethyl Ionone, Prunus Persica Nectarina Fruit Extract, Russelia Equisetiformis Leaf/Stem Extract, CI 47005, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, CI 19140, Potassium Sorbate
Cena:
8,50 zł/250 ml
 
  • Wella Pro Series, Repair Shampoo (Szampon do włosów suchych i zniszczonych)
A także inne szampony z tej serii: Volume Shampoo (Szampon nadający włosom objętość), Colour Shampoo (Szampon do włosów koloryzowanych)
Skład:
Aqua, Ammonium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Citrate, Glycol Distearate, Sodium Chloride, Dimethicone, Citric Acid, Ammonium Xylenesulfonate, Cocamide MEA, Parfum, Cetyl Alcohol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, Butylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, Tetrasodium EDTA, Linalool, DMDM Hydantoin, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Citronellol, Sodium Hydroxide, Magnesium Nitrate, Paraffinum Liquidum, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Methylisothiazolinone
Cena: 
około 15 zł/500 ml


  • Schwarzkopf, Gliss Kur Ultimate Repair, Szampon do włosów bardzo zniszczonych
A także inne szampony z tej serii: Szampon do włosów farbowanych (czerwony), Szampon regenerujący i nadający objętość (fioletowy), Szampon do włosów ze skłonnością do rozdwajania (żółty) i inne
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodiacerate, Sodium Chloride, PEG-12 Dimethicone, Polyquaternium-10, Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Keratin, Pathenol, Citric Acid, Laureth-2, Sodium Benzoate, PEG-7 Glycerylcocoate, Parfum, Propylene Glucol, PEG-55 Propylene Glycol Oleate, Hydrogenated Castor Oil, PEG-14M, Mica, Hexyl Cinnamal, Linalool, Limonene, Sodium Sulfate, CI 77891
Cena:
około 14 zł/400 ml


  • Procter & Gamble, Head & Shoulders, Szampon przeciwłupieżowy z odżywką 2w1

Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide MEA, Zinc Carbonate, Glycol Distearate, Dimethicone, Sodium Chloride, Zinc Pyrithione, Sodium Xylenesulfonate, Parfum, Cetyl Alcohol, Menthol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Magnesium Sulfate, Sodium Benzoate, Ammonium Laureth Sulfate, Linalool, Magnesium Carbonate Hydroxide, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Sodium Polynaphthalenesulfonate, Paraffinum Liquidum, Methylchloroisothiazolino ne, DMDM Hydantoin, Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA, CI 60730, Methylchloroisothiazolino ne, CI 42090.
Cena:
8 zł/200 ml, 14 zł/400 ml, 25 zł/750 ml

  • Palmolive, Naturals, Long & Shine, Szampon do włosów 'Długie i błyszczące'

Skład:
Aqua, Sodium C12-13 Pareth Sulfate, Cocamide MEA, Behenyl Alcohol, Sodium Chloride, Dimethicone, Parfum, Glycol Distearate, DMDM Hydantoin, Polyquaternium-7, Tetrasodium EDTA, Citric Acid, Glycerin, Sine Adipe Lac, Olea Europaea Oil, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylproponial, Citronellol, Hexylcinnamal, Linalool
Cena:
Około 8 zł/400 ml i 6 zł/200 ml

  • Syoss, Silicone Free, Repair & Fullness, Szampon do włosów normalnych po zniszczone
A także inne szampony z serii Silicone Free: Color&Volume (do włosów farbowanych)
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodiacetate, Laureth-2, Panthenol, Niacinamide, Sodium Chloride, Citric Acid, PEG-7, Glyceryl Cocoate, Sodium Benzoate, Polyquaternium-10, Parfum, Salicylic Acid, Hexyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Linalool, Limonene, Propylene Glycol.
Cena:
15 zł/500 ml

  • Syoss, Oleo Intense Thermo Care, Szampon do włosów

Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodiacetate, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Hydrolyzed Keratin, Panthenol, Sodium Chloride, Citric Acid, Polyquaternium-10, Sodium Benzoate, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Laureth-2, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Propylene Glycol, PEG-55 Propylene Glycol Oleate, Hexyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Salicylate, Linalool, Benzyl Alcohol, Limonene, Sodium Acetate, CL 15985
Cena:
15 zł/500 ml

  • Pollena-Savona, Familijny, Szampon do wszystkich rodzajów włosów

Skład:  
Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamide DEA, Polyquaternium 7, Parfum (Hexyl Cinnamal), Citric Acid, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone
Cena:
4 zł/500 ml

  • Pollena-Savona, Trzy Zioła, Szampon do włosów tłustych
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamide DEA, Propylene Glycol Salvia Officinalis Extract, Propylene Glycol Achillea Millefolium Extract, Propylene Glycol Urtica Dioica Extract, Parfum (Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal), Citric Acid, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone
Cena:
3,50 zł/ 250 ml

  • Cece Med, Silk Shampoo (Szampon z jedwabiem do włosów suchych)

Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, MEA-Lauryl Sulfate, Lauryl Glucoside, Cocamide DEA, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Glycerin, Polyquaternium-7, Glycol Distearate, Cocamide MEA, Laureth-10, Laureth-2, PEG-60 Corn Glycerides, Hydrolyzed Silk, EDTA, Hydrolyzed Wheat Protein, Ethoxydiglycol, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Tussilago Farfara Leaf Extract, Glucose, PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Panthenol, Calcium Pantothenate, Niacinamide, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3, Citric Acid, Mica, Titanium Dioxide, Benzophenone-4, Parfum.
Cena:
25 zł/300 ml

  • Dr. Kurt Wolff, Alpecin, Koffein Shampoo C1 (Szampon z kofeiną)

Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Laureth-2, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Lauroyl Glutamate, Sodium Chloride, Caffeine, Panthenol, Parfum, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Hydrolyzed Wheat Protein, Citric Acid, Sodium Citrate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Menthol, Potassium Sorbate, Polyquaternium-7, Disodium EDTA, Sodium Benzoate, Niacinamide, Zinc PCA, Limonene, Tocopherol, Phenoxyethanol, Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Sodium Hydroxide, CI 60730, CI 42090
Cena:
27 zł/200 ml

  • Lush, New Shampoo Bar (Szampon w kostce)
A także inne wersje szamponów w kostce!
Skład:
Sodium Lauryl Sulfate, Nettle and Peppermint Infusion (Urtica Dioica and Mentha Piperita), Glycerine, Nettle Absolute (Urtica Urens), Rosemary Absolute (Rosmarinus Officinalis), Bay Oil (Pimenta Acris), Clove Bud Oil (Eugenia Caryophyllus), Cinnamon Leaf Oil (Cinnamomum Cassia), *Cinnamal, *Eugenol, *Benzyl Benzoate, *Limonene, *Linalool, Colour 73360, Cinnamon Stick (Cinnamomum Cassia).
Cena:
5GBP/ 55 g

  • Lush, Big (Szampon do włosów)

Skład:
Coarse Sea Salt, Sodium Laureth Sulphate, Fresh Organic Lemon Infusion (Citrus limonum), Fresh Sea Water, Toothed Wrack Seaweed Infusion (Fucus serratus), Cocamide DEA, Lauryl Betaine, Fresh Organic Lime Juice (Citrus aurantifolia), Extra Virgin Coconut Oil (Cocos nucifera), Neroli Oil (Citrus Aurantium amara), Mandarin Oil (Citrus nobilis), Vanilla Absolute (Vanilla planifolia), Orange Flower Absolute (Citrus Aurantium amara), *Limonene, Perfume}
Cena:
9.90GBP/330g

  •  NaturVital, Sensitive, Shampoo Revitalising (Szampon rewitalizujący z żeń-szeniem)
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Propylene Glycol, PEG-55 Propylene Glycol Oleate, Panax Ginseng Root Extract, Acanthopanax Senticosus (Eleuthero Ginseng) Root Extract, Ginkgo Biloba Extract, Polyquaternium 11, Dipotassium Glycyrrhizate, Sodium Chloride, Parfum (Fragrance), Benzoic Acid, Glycol Distearate, Dehydroacetic Acid, PEG-5 Ethylhexanoate, Trideceth-9, Phenoxyetanol.
Cena:
18 zł/300 ml

  • Bioderma, Node Shampooing Fluide [Fluid Shampoo] (Szampon do częstego mycia włosów i wrażliwej skóry głowy)

Skład:
Water (Aqua), Caprylyl/Capryl Glucoside, PEG-150 Distearate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Sodium Lauroyl Oat Amino Acids, PEG-15 Cocopolyamine, Lactic Acid, Mannitol, Xylitol, Rhamnose, Fructooligosaccharides, Disodium EDTA, Quaternium-80, Propylene Glycol, Sodium Hydroxide, Methylparaben, Propylparaben, Fragrance
Cena:
27zł / 150ml; ok. 50zł / 400ml

  • Equilibra, Aloe Shampoo (Szampon aloesowy)

Skład:
Aqua, Aloe Barbadensis Gel, Ammonium Lauryl Sulfate, Lauramidopropyl Betaine, TEA-Lauryl Sulfate, Maris Salt, Polyquaternium-7, Parfum, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Citric Acid, Sodium Chloride, Sodium Dehydroacetate, Disodium EDTA, Cl 42090, Cl 19140.
Cena:
18 zł/250 ml


  • Klorane, Shampooing Traitant Séborégulateur à l`Extrait d`Ortie (Szampon na bazie wyciągu z pokrzywy)
Skład:
Aqua, sodium laureth sulfate, urtica dioica extract, polysorbate 20, cocamide DEA, ceteareth-60 myristyl glycol, caramel, cetrimonium chloride, citric acid, disodium EDTA, CI 42053, fragance, polyquaternium-7.
Cena: 
20 zł/200 ml


  • Vichy, Dercos, Shampooing Energisant à l`Aminexil (Szampon wzmacniający z Aminexilem)
A także inne szampony z serii Dercos: Shampoing Repulpant Volumateur (Szampon nadający objętość)
Skład:
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Citric Acid, Disodium Cocoamphodiacetate, Sodium Chloride, Glycol Distearate, Ammonium Hydroxide, Hexylene Glycol, Carbomer, Diaminopyrimidine Oxide, Disodium Ricinoleamido Mea-Sulfosuccinate, DMDM Hydantoin, Methylparaben, Niacinamide, Panthenol, Polyquaternium-10, Pyridoxine HCI, Sodium Methylparaben, Parfum

Cena:
40 zł/200 ml


  • Yes To, Yes To Carrots, Pampering Carrot Juice Shampoo (Delikatny szampon do włosów)

Skład:
Water (Aqua), Sodium Coceth Sulfate, Magnesium Chloride, Dead Sea Water (Maris Aqua), Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Olea Europaea (Olive) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Oil, Propanediol, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Daucus Carota Seed Oil, Daucus Carota Juice, Cucurbita Pepo (Pumpkin) Juice, Ipomoera Batatas (Sweet Potato) Extract, Cucumis Melo (Melon) Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Honey(Mel) Extract, Fragrance (Parfum), Algae Extracts (Rhodella, Dunaliella, Spirulina), Silt (Maris Limus), Niacinamide, Vitamin E (Tocopheryl Acetate), Ginkgo Biloba Leaf Extract, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Punica Granatum (Pomegranate) Peel Extract.
Cena:
50 zł/500 ml


  • Garnier Fructis, Color Resist, Szampon do włosów farbowanych i pasemek z ekstraktem winogron - testowała andziaem

Skład:
Cena:
8-10 zł/250 ml

  • Johnson's Baby, No More Tears, Baby Shampoo (Szampon z rumiankiem)- testowała uljetta
A także wersja lawendowa (przetestowałam!) i aloesowa tego szamponu.
Skład:
Aqua, Coco-Glucoside, Sodium Lauroamphoacetate, Sodium Laureth Sulfate, Citric Acid, Chamomilla Recutita, Bisabolol, Polysorbate 20, Peg-80 Sorbitan Laurate, Peg-150 Distearate, Polyquaternium-10, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Lactic Acid, Glucose, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, ci 47005, ci 15985
Cena: 
13 zł/500 ml

  • Beiersdorf, Bambino, Szampon- testowała uljetta
Skład:
Aqua, Decyl Glucoside, Sodium Myreth Sulfate, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-80 Sorbitan Laurate, PEG-90 Glyceryl Isostearate, Disodium PEG - 5 Laurylcitrate Sulfosuccinate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Benzoate, Laureth - 2, Citric Acid, Polyquaternium-10, Sodium Laureth Sulfate, Niacinamide, Bisabolol, Parfum
Cena: 
około 7 zł/300 ml 
  • Nivea Baby, Delikatny szampon nadający połysk z naturalnym ekstraktem z kwiatu lipy


Skład:
Aqua, Decyl Glucoside, Sodium Myreth Sulfate, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-80 Sorbitan Laurate, PEG-90 Glyceryl Isostearate, Disodium PEG-5 Laurylcitrate Sulfosuccinate, Polyquaternium-10, Chamomila Recutita Flower Extract, Tilia Cordata Extract, Bisabolol, Laureth-2, Citric Acid, Glycerin, Sodium Laureth Sulfate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Benzoate, Parfum.
Cena:
10 zł/200 ml 

  • Avalon Organics, Szampon do podrażnionej skóry głowy z olejkiem z drzewa herbacianego
Oraz: Rozmarynowy szampon zwiększający objętość, Odświeżający szampon z geranium i grejfrutem, Lawendowy szampon odżywczy
Skład:
Aloe barbadensis leaf juice(¹), aqua (water),  coco-glucoside, sodium coco-sulfate, sorbitol, avena sativa (oat) bran*, calendula officinalis flower extract(¹), chamomilla recutita (matricaria) flower extract(¹), citrus aurantium dulcis (orange) peel oil, eucalyptus globulus leaf oil, melaleuca alternifolia (tea tree) leaf oil, metha arvensis leaf oil, mentha piperita (peppermint) oil, rosmarinus officinalis (rosemary) leaf oil, beta-glucan(¹), babassu oil polyglyceryl-4 esters, bisabolol, citric acid, decyl glucoside, hydrolyzed wheat protein, inulin(¹), sodium sulfate, tocopheryl acetate, alcohol(¹), benzyl alcohol, potassium sorbate, sodium benzoate, limonene.
Cena:
34 zł/325 ml

  • Himalaya Herbals, Protein shampoo
Skład:
Aqua, Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside, Ammonium Lauryl Sulfate, Glycol Distearate, Citric Acid, Fragrance, Polyquaternium 7, Allium Cepa Bulb Extract, Cucumis Melo Fruit Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Glycyrrhiza Gabra Root Extract, Trigonella Foenum Graecum Seed Extract, Sesamum Indicum Seed Extract, Potassinum Sorbate, Sodium Benzoate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Disodium EDTA
Cena:
15zł / 200ml

  • Eco Cosmetics, Szampon zwiększający objętość z kiwi i kwiatem lipy
Skład:
Aqua, Lauryl Glucoside, Tillia Cordata Extract*, Coco Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate & Disodium Cocoyl Glutamate, Glycerin, Sodium Chloride, Punica Granatum Extract*, Olea Europaea Leaf Extract*, Alcohol, Actinidia Chinensis Fruit, Extract, Sodium PCA, Parfum, Sodium Lactate, Lactic Acid, Limonene, Citronellol. 
Cena:
23 zł/200 ml

  • Alepia, Szampon Alep z Aleppo z glinką Beloun


Skład:
Aqua, potassium olivate* (huile d'olive bio), potassium laurate* (huile de baie de laurier bio), illite extract, glycerin*, potassium hydroxyde.
Cena:
50 zł/250 ml

  • Biofficina Toscana, Delikatny szampon

Skład:
Aqua, Sodium cocoyl sarcosinate, Sodium cocoamphoacetate, Sodium chloride, Cocamidopropyl hydroxysultaine, Sodium myristoyl glutamate, Glycerin, Lauryl glucoside, Salvia officinalis extract*, Hedera helix extract*, Thymus vulgaris extract*, Sodium dehydroacetate, Coco-glucoside, Urtica dioica extract*, Malva sylvestris extract*, Olea europaea oil*, Glyceryl oleate, Salvia officinalis oil, Melissa officinalis oil, Lactic acid, Phenoxyethanol, Sodium benzoate, Cinnamyl alcohol, Geraniol, Linalool, Limonene, Citronellol, Linalyl acetate. 
Cena:
44 zł/250 ml

  • Logona, Szampon z melisą cytrynową do włosów przetłuszczających się

Skład:
Aqua (Water), Alcohol*, Coco Glucoside, Glycerin, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium PCA, Melissa Officinalis (Balm Mint) Leaf Extract*, Hydrolyzed Silk, Betaine, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract, Xanthan Gum, Glyceryl Oleate, Parfum (Essential Oils), Limonene, Citric Acid, Phytic Acid
Cena:
35 zł/250 ml


Lista będzie aktualizowana! Mam nadzieję, że te informacje komuś pomogą :)
Pytanie do dziewczyn, które też mają alergię na Cocamidopropyl Betaine: używałyście któryś z tych szamponów? Uczulał Was? Macie jakieś swoje inne sprawdzone szampony, które mogłybyście polecić?

Cocamidopropyl Betaine występuje w składach także pod nazwą Coco-Betaine! 



84 komentarze:

  1. miałam kilka z tych szamponów co wymieniłaś :) jak napisałaś kiedyś u mnie komentarz, że przez ten składnik podrażniła mi się skóra to teraz używam bez niego i jednak tak było i dziękuję, bardzo ciekawy post :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mogłam pomóc :). A które masz? Jak się spisują?

      Usuń
    2. Garnier Fructis Color Resist, Gliss Kur Ultimate Volume, Herbal Essences, Elseve i wiele innych nie pamiętam już jakie miałam :)

      Usuń
    3. Ooo nie wiedziałam, ze ten fructis nie ma :D. Świetnie, kupię sobie :D. Dzięki :*

      Usuń
  2. używałam długi czas rzepowego z Evy Natry... piwnego z Barwy, więc raczej nie mam alergii na te składniki... nic mi się nie działo z skórą głowy. Dobrze że o tym piszesz bo bym nie wiedziała

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szykuję więcej wpisów na ten temat, bo denerwuje mnie, że się o tym nie mówi. Ta substancja może uczulonym na nią narobić dużo szkód i niepotrzebnych nieprzyjemności :(

      Usuń
  3. Fajny post. :) Mnie wszystkie Gliss Kur uczulają, z szamponów myję ostatnio miniaturką L'occitane, wystarczy na 2 miesiące, po miesiącu używania została połowa. Loreal Professsionnel też mi służy. :) Ostatni który kupiłam w drogeri Alterra, z początku był ok a po tygodniu dokuczył i mi i mojej córce. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Docia, musisz mieć alergię na jakiś inny składnik

      Usuń
  4. Ja używam praktycznie tylko H7S od jakiegoś czasu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jeszcze nigdy nie miałam H&S. Widziałam w Biedronce jakiś, ale ten akurat miał Cocamidopropyl Betaine...

      Usuń
  5. Wow, ale się napracowałaś nad tym postem, podziwiam! :) Myślę, że będzie przydatny dla wielu dziewczyn. Ja sama nie zauważyłam u siebie uczulenia na ten składnik, ale za to wypatrzyłam na Twojej liście kilka szamponów, które mnie zainteresowały :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uff już kiedyś szukałam dla siebie szamponu i przeglądałam składy na wizażu, ale dzisiaj musiałam sobie wszystko przypomnieć i wyszukać. Siedziałam nad tym pół dnia, ale mam nadzieję, że komuś to pomoże :)

      Usuń
  6. o boziu,a ja dalej się nie zastanawiam skąd u mnie problemy ze swędzeniem..

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko może uczulić. Mnie - parafina, która jest w większości tzw. "aptecznych" i "hipoalergicznych" kosmetyków. Ale coco-beta mi służy, bardziej niż SLS (mam sucha skórę i włosy, a on mniej wysusza)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uuu parafina, współczuję :(. Ja w zasadzie też jej staram się nie używać, bo moja skóra jak gdyby się pod nią dusi, ale wiem jaka alergia jest wkurzająca :/

      Usuń
  8. a taka nagonka na szampony z SLS,a niektórym po prostu szkodziła inna substancja ;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. SLS może faktycznie trochę włosy wysusza, ale za to SLES w ogóle mi nie szkodzi...

      Usuń
  9. I mnie to dopadło, a zrozumiałam to dzięki Tobie. Zauważyłam, że cocamidopropyl powoduje swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Mi udało się trafić na szampon bambino (ew. zdjęcie i skład: http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=17961) i to jest strzał w dziesiątkę. Wszystko jej okej, problem nie powrócił. A to wszystko dzięki Tobie Pepo, bo już kiedyś na cocamidopropyl zwróciłaś moją uwagę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach, zapomniałam wspomnieć, że zamiennie stosuję rumiankową wersję szamponu Johnson's Baby (zdjęcie + skład: http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=28581)

      Usuń
    2. Nie ma za co! Ja do dziś jestem wdzięczna Kasiorze, bo to ona mi powiedziała, a ja przekazuję tylko dalej jak widzę na czyimś blogu, że pewne szampony podrażniają :).

      Ooo nie wiedziałam, że te dziecięce szampony też są bezpieczne. Dzięki za linki!! Już zamieszczam :)

      Usuń
    3. A swoją drogą, jeśli tyle dziewczyn, które prowadzą blogi jest uczulonych, to ta alergia jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Dziwię się, że nikt nic z tym u nas nie robi. Nie ma żadnych badań i wszyscy wciskają Coco-Betaine gdzie się da :/

      Usuń
    4. Powiem Ci, że tylko w tych dwóch dziecięcych produktach nie doszukałam się tego badziewnego cocamidu. Na przykład w innej wersji zapachowej Johnson's Baby ten składnik już się pojawił.

      Usuń
  10. Ładna lista:) współczuję bo każda alergia to koszmar.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdy już zna się przyczynę, to wiadomo chociaż czego unikać i nie jest tak źle :)

      Usuń
  11. Ja z tej listy obecnie używam Garnier Fructis Color Resist i u mnie póki co fajnie się sprawdza ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. większość szamponów używałam, u siebie samej mało kiedy zauważam swędzenie czy łupież. Ewentualnie szybciej przetłuszczają mi się włosy. Ale za to mój tata, po użyciu każdego szamponu ma problemy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może też ma uczulenie na Coco-Betaine? Albo na jedno i drugie. W tym wypadku zawsze można myć włosy szarym mydłem i płukać octem jabłkowym.

      Usuń
  13. mi szampon Nama Rupa całkiem pasuje :) następny jaki wypróbuję to Equlibra. tez kiedys spotkalam sie z taka lista, ale super, ze zebralas to do kupy. baaardzo przydatne :) zauwazylam, ze moja skora nie lubi także Coco-Glucoside.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po Nama Rupie też przez pierwsze dwa tygodnie wydawało mi się, że włosy szybciej się przetłuszczają. Zastanawiałam się, czy nie użyć Gliss Kura na zmianę, ale nie zrobiłam tego. Po 2 tygodniach włosy przyzwyczaiły się i już się zbyt szybko nie przetłuszczały :)

      Ja nie widziałam jeszcze nigdy takiej listy, a co do Equilibry, to mam mieszane uczucia ze względu na Lauramidopropyl Betaine. To główny komponent Coco-Betaine i przypuszczam, że też może wywołać reakcję alergiczną.

      Usuń
    2. hmm... ja z ciekawości go sprawdzę. na jakimś forum wypowiadały się dziewczyny nie tolerujące CB i pisały że Equlibra jest dla nich OK.

      Usuń
  14. Mnie już na szczęście dawno takie coś nie spotkało.. Ale będę zwracała uwagę na składy tak na przyszłość. Jeśli poczuję że coś zaczyna mnie swędzieć to przynajmniej będę miała punkt zaczepienia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie jesteś uczulona, to nie ma potrzeby unikania tej substancji. Większości ona dobrze służy :)

      Usuń
  15. Nie mam takiego problemu i generalnie rzadko coś potrafi podrażnić moją skórę głowy także współczuje. Bardzo fajna lista, myślę, że wiele osób na niej skorzysta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazdroszczę :D. O tak, mam nadzieję, że ktoś trafi tu szukając informacji i będzie miał sprawę jasną :)

      Usuń
  16. Hmmm... zastanawiam się teraz czy uczucie piasku i male łupieże, to nie tylko przesusz na głowie ale i jakaś reakcja na dany składnik szamponu...? Może się rozejrzę co na półce stoi dokładniej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe, bo większość ten składnik ma. Najlepiej zrobić sobie test Babydreamem- to prawdziwa bomba CAPB. Test mało przyjemny, ale przynajmniej wiadomo, o co chodzi i można się później pozbyć problemu raz na zawsze.

      Usuń
  17. Bardzo przydatny post i lista tych wszystkich szamponów ;) Mnie zawsze uczulały szampony Schaumy i miałam po nich straszny łupież :( Jakiś czas temu również szampon z Pharmaceris zrobił masakrę z moją skórą głowy :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawdzałam jak szykowałam ten wpis i one niestety zawierają Cocamidopropyl Betaine. Spróbuj z Babydreamem. Jeśli zacznie Cię swędzieć głowa, to będziesz miała jasną sprawę czego unikać. Ja się cieszę, że to sprawdziłam i teraz nie marnuję pieniędzy na szampony, które mi nie służą.

      Usuń
  18. Bardzo ciekawy artykuł, każdy rozczula się nad babydream a tu okazuje się,że nie dla każdego jest dobry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na wszystko trzeba sobie zawsze wziąć poprawkę. Każdemu służy co innego i to, co zachwala inna blogerka u nas może się w ogóle nie sprawdzać...

      Usuń
  19. Też mi nie służy kokamidopropylobetaina, ale tylko jak jest głównym składnikiem myjącym jak w babydream, jeśli jest z SLS, to o dziwo nic się nie dzieje z moim skalpem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdy stosowałam szapony SLS+CAPB, to u mnie reakcja występowała trochę później. Są też szampony, które CAPB zawierają mało np. Advanced Techniques z Avonu, którym czasem myję włosy, gdy jestem u teściowej w domu. Nic się właściwie po nim nie dzieje, ale tam Cocamidopropyl Betaine jest dalej w składzie.

      Usuń
  20. dobrze, ze ko
    tos w koncu glosnono tym powiedzial, sama tez mialam zamia r napisac o tym pare slow po mojej malej krakowskiej przygodzie. kupilam sobie szampon z toply, miniaturke, przyznam sie ze nawet nie spojrzalam na sklad. zastosowalam go dwukrotnie i glowka znow zaczela mnie swedziec. gdy juz sprawdzilam sklad (po przeczytaniu, ze produkt jest HIPOALERGICZNY) inprosze bardzo cocamidopropyl... zeby bylo ciekawiej, gdy stosowalam inne szampony majace w skladzie coca ale w mniejszej ilosci (bo w polaczeniu z sls) reakcji alergicznej nie mialam, jedynie sporadycznie lupiez bez wiekszego swedzenia. szampony planety organici sa bez sls i coca, jak wroce do domku to przesle Ci sklad mojego obecnegoni jego poprzednika :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przygotowując tą listę sprawdziłam masę składów szamponów i właśnie widziałam, że Tołpa ma Cocamidopropyl. Widząc ile osób jest uczulonych jestem w szoku, że nikt w Polsce nie podjął się badań i wszyscy pchają ten składnik gdzie się da :/

      Szykuję więcej wpisów na ten temat, bo może ktoś kto zna się na rzeczy w końcu na to trafi. Ja mogę się bawić tylko w domorosłego chemika, a raczej czytacza składów. Chciałabym, żeby gdzieś były dostępne rzetelne informacje, ale jest jak jest...

      Zauważyłam, że połączeniu z SLS reakcja alergiczna występuje, ale trochę później. Nie od razu, tylko po 2-3 tygodniach ciągłego stosowania i objawia się od razu łupieżem :/

      Usuń
    2. Może niepotrzebnie tak brzydko potraktowałam sls? Chociaż w sumie ta konkluzja nic nie zmieni w mojej pielęgnacji, slsowy szampon dalej będę stosować raz na tydzień.
      Trochę skłamałam co do Planety Organici, powiem szczerze, że sama byłam w szoku, zauważywszy "kokę..." w składzie - szczególnie biorąc pod uwagę, że moja główka lubi się z ich szamponami. Myślę, że po prostu znajduję się tam w takiej ilości, że jest po prostu nieszkodliwa. Żeby nie być gołosłowną, oto skład:

      Aqua with infusions of Organic Pterocarpus Santalinus Wood Oil Sapindus Mukurossi Fruit Extract, Leontopodium Alpinum Flower/Leaf Extract (szarotka alpejska), Organic Helichrysum Arenarium Extract, Artemisia Vulgaris Extract (bylica pospolita), Organic Panax Ginseng roqt Extract (żeń-szeń), Eugenia Caryophyllus (Clove) Seed Extract (goździk), Crocus Sativus Flower Extract (szafran), Curcuma Longa roqt Extract (kurkuma), Solidago Virgaurea (Goldenrod) Extract (nawłoć pospolita), Thermopsis Alpine Extract (łubinnik górski); Magnesium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Decyl Glucoside, Glycol Distearate, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Benzyl Alcohol, Benzoic Acid, Sorbic Acid, Sodium Chloride, Parfum, Citric Acid

      Usuń
  21. miałam ten szampon z Evy i po 2 użyciach dostałam łupieżu ;/

    OdpowiedzUsuń
  22. Po przeczytaniu Twoich komentarzy na youtube pod filmikiem Moniki z foodDrugsandCosmetics, weszłam na Twojego bloga i przeczytałam powyższy post. I powiem szczerze, że mam zagwozdkę:) od dłuższego na mojej głowie pojawiały sie małe krostki i tak jakby piasek? Przypisywałam to raczej zmienie wody i klimatu, i co jakiś czas zmianie szamponu. Nigdy jakoś specjalnie nie unikałam sls czy sles, ale też nigdy nie zwracałam wiekszej uwagi do składu szamponu. Miał myć włosy i tyle. Po wielkim szale na dbanie o włosy zaczełam kombinować i testować co raz to nowsze szampony. Chyba nie wychodzi im to na dobre. Ostatnimi czasy mam permanenty łupiueż i swędzącą skórę głowy. Akurat skorelowało sie to ze zmianą szamponu ( w składzie oczywiści Cocamidopropyl Betaine). Niestety nie jestem w stanie stwierdzić czy to przez zmianę szamponu, składnik szamponu czy też ciąże nagle pojawił się u mnie problem. Aczkolwiek za niedługo będę w Polsce i zaopatrzę się w szampon bez tego składnika i poobserwuję jak to wygląda. Niemniej jednak bardzo dziękuję za post:)
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli nie masz teraz dostępu do szamponu bez Cocamidopropyl Betaine, możesz poobserwować czy jest różnica między szamponem zawierającym tylko CAPB / szamponem zawierającym CAPB+SLES. W moim przypadku głowa bardziej swędzi po tych bez SLES, inne uczulone dziewczyny też mi to pisały. Co do krostek, to ja je też miałam... Jeśli chcesz mieć 100% pewność można spróbować zrobić testy u alergologa.

      Usuń
    2. Po głębokim zastanowieniu się dochodzę jednak do wniosku że to przez ciążę i zmiany hormonalne, bo dzisiaj jak i od jakiś dwóch tyg przestać drapać się nie mogę, plus ten łupież. A akurat z nawilżeniem ciała nigdy nie miałam problemu. Balsamu i oleju do ciała nie zmieniałam i nigdy wczesniej nie miałam takiego problemu. Co do szamponów z i bez CAPB. W swoich zapasach mam tylko SLES +CAPB. Zadnego który miałby sam CAPB. Przypuszczam że są tutaj dostępne szampony, ale cena zwala z nóg, więc szczerze poczekam ten tydzień i w Polsce zapoluję na szampony:) Dziękuję jeszcze raz za post i odpowiedz:) Dobrze, że jest ktoś taki jak Ty, który uświadamia takie sierotki jak ja:)

      Usuń
  23. Hej, nie masz nawet pojęcia jak bardzo jestem Ci wdzięczna za ten wpis i jak bardzo się cieszę że tu trafiłam. Od lat zmagam się z okropnym łupieżem i swędzeniem skóry głowy, z którym nawet dermatolog nie wiedział co zrobić, bo nic nie pomagało. Zaraz po przeczytaniu tego wpisu zaczęłam sprawdzać wszystkie szampony, jakie używałam od czasu początków problemu (a trochę ich było) i co? Oczywiście każdy zawierał CAPB. Nigdy bym nawet nie pomyślała, że może ona robić krzywdę. Zaczęłam myć głowę szamponem bez tego składnika, po 2 dniach przestała mnie swędzieć skóra głowy, po kilku kolejnych łupież zniknął. Od tak, po prostu zniknął problem, który załamywał mnie przez ostatnie lata. Dziękuję Ci z całego serca i pozdrawiam :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, że mi o tym napisałaś :*. Nawet nie wiesz jak się cieszę, że ten wpis Tobie pomógł! To dla mnie największa nagroda za prowadzenie bloga, nie jakieś tam współprace i inne takie. Trzymam kciuki, żeby było ok i żeby problem już więcej nie powrócił! :)

      Usuń
  24. musze i ja przeswietlic swoje szampony... mam taki sam problem i juz nie bardzo wiedzialam co z tym robic :/

    OdpowiedzUsuń
  25. kurcze bardzo dobry artykuł! Dziękuję :) w sumie ja nie wiem czy mam jakieś uczulenie na sls albo to drugie. Muszę kiedyś kupić jakiś bez tego i tego żeby sprawdzić i porównać.

    OdpowiedzUsuń
  26. jejku...wreszcie wiem co mi jest! używam od roku własnie baby dream i skóra mnie swędzi maksymalnie plus łupież :/ i większośc szamponów które używam niestety mają ten skłądnik oprócz jednego z zielonego laboratorium i po tym szamponie faktycznie jest lepiej! jutro kupuje gliss kura

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. poszłam dziś do Natury i kupiłam Gliss Kur hair repair - ten czarny. Będę go dziś testowac więc dam ci znac co i jak i czy fajtycznie pomaga ;)

      Usuń
  27. familijny szampon pokrzywowy zawiera, dzisiaj sprawdzalam :<moze zmielili sklad?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo możliwe, bo pchają to paskudztwo gdzie się da! Widocznie tanio się je otrzymuje. Zmienili już skład szamponu Equilibra, słyszałam, że są już w Barwie... :/. Przejdę się do Biedrony i sprawdzę jak się sprawy mają.

      Usuń
  28. hmm... ciekawa sprawa. ja mam takie uczulenia na szampony w których nie ma tego składnika lub jest, a nie mam i to moje wybawienie to szampon alterra, który ten składnik ma. czyli przeszkadza mi cos innego niz to.

    OdpowiedzUsuń
  29. Możliwa jest reakcja alergiczna na te oto składniki Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone? Wydaje mi się, że przy użyciu szamponów z tymi składnikami wypada mi o wiele więcej włosów...
    Ale nikt o takich reakcjach nie wspomina, więc może to ja koloryzuję.

    Pozdrawiam,
    Olka ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam pojęcia, mi włosy bardzo wypadały po składniku Coco Glucoside, też pochodnej oleju kokosowego. Sprawdź czy nie ma tego w składzie Twoich szamponów, może to on jest winowajcą.

      Usuń
  30. Bardzo pomocny wpis. Dziękuje.
    Nosze ze sobą karteczkę z nazwami Coco-Betainy (niestety trochę ich jest), aby nie kupić produktu do włosów z nią. Niestety dostałam ostatnio odzywkę do włosów z tym składnikiem, będzie problem z zużyciem :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Mnie często przytrafiają się szampony, po których się drapię i właśnie usiłuję dojść do tego, co to powoduje...

    OdpowiedzUsuń
  32. Gdzie kupowałaś Maxima, Nook, Nama Rupa, Szampon do włosów z olejkiem arganowym? Nigdzie nie mogę znaleźć ;/

    OdpowiedzUsuń
  33. U mnie też prawdopodobnie występuję niestety, szczególnie mi się nasiliło jak przyjechałam do domu rodzinnego i używałam Syossa, chrostki na głowie, łupież i swędzenie. Poszukałam w internecie i trafiłam na ten post. Do końca nie wiem czy uczulona jestem na konkretnie to, ale SLS też mi wysusza skalp więc ciężko mi porównać. Najlepiej u mnie sprawdza się szampon: Alterra, szampon do włosów, sensitive Jojoba i Migdał Bio. Nie zawiera ani Cocamidopropylena-betine ani SLS a moja skóry głowy zaznała ulgi. Dzięki wielkie za wskazanie mi mojej prawdopodobnej alergii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi to czytać! Cieszę się, że mogłam pomóc :)

      Usuń
  34. Witaj :)
    sama mam lupiez od lat, ale od niedawna zaczelam sotosowac szampony bez sls...po loreal firbalogy zaraz mam swedzaca skore glowy, tak samo jest po gliss kur volume. Jak myslisz na co moge miec alergie? loreal zawiera coc-betaine i sls a gliss kur chyba nie zawira coc betaine (juz go nie mam by sprawdzic sklad). Natomiast kupilam szamponn dermOrganic i sklad wydaje sie byc w porzadku ale zawiera argan oil i po nim takze troszke swedzi glowa i wydaje mi sie,ze bardziej nasila mi sie lupiez. Mam tez alterre i zadnych zmian nie zauwazylam...skora glowy czasami swedzi i lupiez jaki byl taki jest. Juz nie wiem czego uzywac by skora nie swedziala. Bylam juz u dermatologow, od lat zuzylam rozne masci, nizorale,sterydy na skore glowy (pomoc chwilowa) itd az w koncu powiedzieli,ze taka moja flora bakteryjna skory...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, z tego co kojarzę to zmienili skład Gliss Kura i niestety ma teraz Cocamidopropyl Betaine. Ja używam w tej chwili kwiatowego mydła Babuszki Agafii i bardzo mi służy. Cena wydaje się wysoka, ale starcza na bardzo długo, więc moim zdaniem się opłaca, a najważniejsze, że głowa mnie nie swędzi i włosy przestały wypadać.

      Usuń
  35. Myślałam do tej pory, że jestem sama z tym problemem :)

    Dodam od siebie szampony bez tego świństwa ;) : L'oreal Professionnel Sensi Balance, Garnier Ultra Doux dla dzieci z zielonym jabłkiem i kiwi (nie wiem, czy nie wycofaany, nie mogę go ostatnio znaleźć).

    OdpowiedzUsuń
  36. Mam 38 lat i od zawsze problemy po umyciu głowy o których napisałaś, sucha skóra, czoło i twarz czerwone jak po oparzeniu, bolące krosty na karku i z tyłu głowy ale tez na skroniach MASAKRA wszystko się zgadza, przestudiowalem etykiety na szamponach jakich używałem i wszędzie było COCAMIDEPROPHYL BETAINE, jutro idę poszukać czegoś z Twojej czystej listy, jeśli objawy nie wystąpią to nie wiem jak Ci podziękuję

    OdpowiedzUsuń
  37. Ja również jestem uczulona na Coco-betainę :/ Byłam u dermatologa i rzeczywiście potwierdził, że mam alergię na jakiś składnik kosmetyku. Przeanalizowałam wszystkie produkty, które stosowałam i okazało się, że każdy z nich zawierał COCAMIDEPROPHYL BETAINE zarówno szampony jak i żele pod prysznic. Główne objawy na głowie: zapalenie skóry, swędzenie, łupież i krostki oraz z czasem nadmierne wypadanie włosów, na ciele - w okolicy podbrzusza małe czerwone znamiona. Pozbyłam się natychmiast szkodliwych dla mnie kosmetyków z alergenem i zakupiłam szampon firmy Delia, Cameleo jest to szampon do włosów zniszczonych - bez soli (na razie jest ok). Mam zamiar wypróbować jeszcze Garnier Ultra Doux o zapachu biała glinka i cytryna lub awokado :) Uwaga!!! Niektóre farby do włosów również zawierają Cocamideprophyl Betaine np. Palette

    OdpowiedzUsuń
  38. Czarny Gliss Kur mnie uczulił, tak samo jak jego odżywki w sprayu (różne rodzaje). Head&Shoulders mniej więcej działa (nadal lekki łupież), szukam innego szamponu.

    OdpowiedzUsuń
  39. Mozesz uaktualnic post... wszystkie Gliskury dzis obejrzalam, wszystkie mają CB w skladzie i to wysoko!

    OdpowiedzUsuń
  40. Ja znalazłam szampon Alpecin - dostępny w Rossmanie. Nie zawiera w składzie CB. Nie wywołuje u mnie uczulenia.

    OdpowiedzUsuń
  41. Witaj,pozyteczna wiedza,ale wszystkie szampony ktore prezentujesz maja inne qgresywne chemiczne skladniki,ktore maja przerozne negatywne dzialania.Ja znalazlam fajne szampony i odztwki na stronie hristina.pl,to sa szampony calkowicie wolne od chemi tylko naturalne olejki plus mydlnica lekarska i po nich naprawde wlody i skora nie maja zadnych problemow i problem wypadania tez mija,choc tutaj moga byc inne czynniki no.niedobor mineralow,witamin lub aminokwasow.Ja pozbylam sie wieloletnich problemow z wlosami i skora glowy dzieki tym oroduktom i tym ze pozbylam sie wsztstkich szkodliwych szamponow,odzywek,kremow itl.

    OdpowiedzUsuń
  42. WItaj, też wydaje mi się, że jestem uczulona na ten składnik. Będę testowała szampony, na razie mam Weleda dla dzieci ale wysusza włosy. Możesz polecić jakąś odżywkę? Moje włosy własnie mają wszystkie objawy uczulenia na coco betaine. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  43. Sama mam alergię na Cocamidopropyl Betaine, ale włosomaniaczką jak najbardziej jestem ^^ Zwykle pojawiają się ostrzeżenia przed tym składnikiem, szkoda więc, że akurat w przypadku poleceń, z którymi się spotkałaś, nie zostało to uwzględnione (może wtedy jeszcze ostrzeżenia te nie były standardem). To jest dość częsty alergen, podobnie jak "itchy M-sy", czyli wspomniane przez kogoś wyżej Methylchloroisothiazolinone i Methylisothiazolinone. Nie demonizowałabym jednak tego składnika – ot, niektórzy mają na niego alergię, ale dla tych, którym nie szkodzi w żaden sposób, może być sensownym zamiennikiem silniejszych detergentów, ponieważ zalicza się do detergentów amfoterycznych, które jak najbardziej podpadają pod definicję łagodnych w działaniu na skórę. Osobiście używam szamponów marki Petal Fresh, które również są pozbawione tego składnika.
    PS. Cocamidopropyl Betaine i Coco-Betaine to są dwa różne związki chemiczne ;) Dość często są mylone, więc sugerowałabym małą poprawkę w poście, żeby nie wprowadzać w błąd, bo Cocamidopropyl Betaine uczula zdecydowanie częściej niż Coco-Betaine. Nie należy więc ich utożsamiać, bo ktoś może przez to z góry skreślić fajny produkt.

    OdpowiedzUsuń
  44. Dzięki Twojemu blogowi zdałam sobie sprawę skąd u mnie powracający łupież (ze swędzeniem i bólem), który od kilku lat coraz częściej się pojawiał. Winę zrzucam na zmiany składów producentów, o których wspominasz. Garnier - zawsze uczulał. Cztery szpaki w kostce (sodium cocoate) - po jakimś czasie zaczął uczulać. BIOVAX Botanic w kostce Malina (sodium coco-sulfrate) - od razu uczulił. Szampon roślinny topola-jemioła-tatarak - taki eko i drogi że głowa boli - uczulenie od razu (w skłądzie Coco Glucoside, niby łagodny bo glucoside, a jednak zrobił mi krzywdę!). Dove - (dwa mycia u kogoś, a w składzie cocomidopropyl betaine) doprowadził do ostatniego kryzysu z którego właśnie wychodzę. Wygląda na to że mam rekacje na wszyskie (myjące?) składniki pochodzące z kokosa. To było bardzo bolesne odkrycie. Wykluczenie samego Cocamidopropyl Betaine nie dało rezultatu. Wykluczenie Coco-Betaine również. Szampony przeciwłupieżowe tylko pogarszały sprawę, tarciłam nadzieję, już miałam iść do trychologa. Przypadkowo kupiona próbka szamponu w proszku ELIAH SAHIL (dla dzieci z żywicą ze smoczej krwi) ukoiła skórę... podwójne mycie i jak ręką odjął świąd, łuszcząca się skóra, piasek i potworne przesuszenie skalpu i włosów. Cena zabójcza, ale jakość życia wróciła. Podzielę się nazwami wszystkich perełek które zdadzą test antykokosowy. Póki co mam wrażenie, że jest ich bardzo mało. W drogeriach szukam z lupą i nic nie znajduję.
    Dzięki wielkie Pepa, kawał dobrej roboty :)

    OdpowiedzUsuń
  45. Zobacz szampony Faith in Nature, wersja Jojoba lub Rozmaryn. Glucozydy też coraz częściej uczulają. Poza tym mam wrażenie, że niektóre szampony nawet jak nie mają CAPB to są nim zanieczyszczone bo np. inne z tej samej marki zawierają CAPB.

    OdpowiedzUsuń
  46. Witam, a może ktoś poleci farbę chemiczna bez Cocamidopropyl betaine? Szampony już dawno wyeliminowałam ale szukam jeszcze farby bez tego świństwa.

    OdpowiedzUsuń