Park Leśny, zabrzańska oaza zieleni

21:16 Pepa 33 Comments

Zabrze, jedno z centralnych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego kojarzące się przeciętnemu człowiekowi z kopalniami, osiedlami familoków z czerwonej cegły i pierwszym w Polsce zabiegiem przeszczepienia serca dokonanym przez Zbigniewa Religę. Nie każdy jednak wie, że w tym typowo przemysłowym śląskim mieście nie brakuje także terenów zielonych!
Jednym z takich miejsc jest Park Leśny im. Powstańców Śląskich, łączący Zabrze z Gliwicami Sośnicą. W latach trzydziestych ubiegłego wieku obszar ten był prawdziwą perełką: znajdowała się tu scena, na której grano koncerty, odbywały się tu zloty i imprezy, a turystów woziła wąskotorowa kolejka. Niestety miejsce to zniszczyła wojna i od tego czasu popadło w zapomnienie. Terenu do spacerowania i wypoczynku jest tu sporo, więc jeśli mieszkacie w pobliżu warto się wybrać i przekonać jak tu ładnie, zwłaszcza jesienią. Moim zdaniem park ma wielki potencjał i mogłoby to być cudowne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Marzy mi się, żeby pewnego dnia ten rozległy leśny obszar stał się dla mieszkańców Zabrza i sąsiadujących miast tym, czym dla Wiedeńczyków jest Dunajska Wyspa: terenem na którym można wypoczywać całą rodziną i uprawiać sport zamiast leżeć popołudniami oglądając telewizję. Park Leśny jest piękny, czeka tylko na odpowiednie zagospodarowanie. Szukając informacji na jego temat natknęłam się na bardzo ciekawy projekt Uroczysko Leśne. Gorąco kibicuję i trzymam kciuki za jego pomyślną realizację!
Mam nadzieję, że dzięki tym zdjęciom trochę inaczej wyobrażacie sobie teraz Zabrze. Śląsk może i nie jest najpiękniejszym regionem Polski, ale moim zdaniem jest trochę zbyt stereotypowo postrzegany. Mam nadzieję, że ten i wcześniejszy wpis o Beskidzie Śląskim przekonały Was trochę, że w moim regionie oprócz terenów przemysłowych i osiedli smutnych bloków z wielkiej płyty są też całkiem ładne miejsca, a dzięki pomysłowym i zdolnym młodym ludziom wkrótce będzie jeszcze lepiej!
Zobacz także:

33 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. To nieco zapomniane, ale bardzo klimatyczne miejsce :)

   Usuń
 2. Mam rodzinę w Zabrzu, niestety już dawno u niej nie byłam.. A że pięknie jest to wiem, widziałam już zdjęcia koleżanki, byłam tam na wycieczce latem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam bardzo blisko do Zabrza. Daj znać jak będziesz w pobliżu! :)

   Usuń
 3. jak tam pięknie :) muszę się tam wybrać niebawem na spacer :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale tam ładnie! Z chęcią mogłabym tam pospacerować :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepięknie wyglądają parki jesienią. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny urok jesiennych parków. A i Gliwice pod tym względem mają się czym pochwalić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę się wybrać i odkryć Gliwice na nowo, bo wczoraj zdałam sobie sprawę jak mało znam swoje rodzinne miasto. W Wiedniu orientuję się sto razy lepiej.

   Usuń
 7. Drażni mnie stereotyp brudnego i zanieczyszczonego Śląska. Kiedyś czytałam gdzieś, że to najbardziej zalesione województwo ;) A miejsc takich jak ten park jest o wiele więcej.
  Co do Zabrza - choć mieszkam niedaleko to jakoś nigdy nie było mi po drodze. Chyba zmienię trasę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto wybrać się tam na rower. Przy nowym odcinku DTŚ jest wiadukt z przejściem dla pieszych i rowerzystów, można sobie spokojnie przejechać w stronę Sośnicy a nie przenosić na dziko rower przez tory jak to się robiło kiedyś. A tam też jest kawał lasu, jeziorko, można nawet wjechać na hałdy, a stamtąd jest już widoczek :)

   Usuń
 8. Piękne miejsce, jesienna aura dodaje mu sporo uroku :) !

  OdpowiedzUsuń
 9. No proszę, śląskie może być ładne nie tylko w moich okolicach! Patrząc na same zdjęcia, w życiu nie powiedziałabym, że to Zabrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam rodzinę w Gliwicach-Sośnicy, podczas wizyt u nich byłam nawet w kopalni Guido i w Gliwickiej Palmiarni a na spacer po tak pięknym parku mnie nie zabrali! Następnym razem się upomnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam tam rodzinę i ostatnio kilka razy im mówiłam, jak tam pięknie i żeby zobaczyli. Tak męczyłam aż się wybrali i przyznali rację.

   Usuń
 11. Mieszkam w pobliskim Bytomiu. Muszę się wybrać. A, że Śląsk najpiękniejszy przekonałem się już dawno :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiękny ten park. W dodatku tak blisko Katowic, a oczywiście nigdy tam nie byłam. I ta nasza złota polska jesień. Rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 13. Byłam w Zabrzu nie raz ale do tego pięknego parku nie dotarłam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you. gmail login email

  OdpowiedzUsuń
 15. A teraz część od strony Sośnicy rozjeżdżają quady, motocykle i terenówki :-(

  OdpowiedzUsuń
 16. The right off the bat that shines in my mind is her incredibly calm, professional demeanor. canada mortgage calculator You certainly are a young person harboring big dreams and living a life full of uncertainties. canada mortgage calculator

  OdpowiedzUsuń
 17. Hello sir, Hope your evening is going well. Do you need an evisa to India? You can find more information about e visa to India on our India e visa website.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wonderful, I am feeling very happy after reading this post. Azerbaijan online visa takes only 15 minutes to fill up . And within 3 working days you get your visa in an updated email Id.

  OdpowiedzUsuń
 19. Hi friends, many people ask, can we get Turkey transit visa? Yes, indeed. You can get a Turkey transit visa online.In fact, it is a very quick, cheap and easy way to get a Turkey visa.

  OdpowiedzUsuń
 20. This is precisely what I was looking for when I stumbled upon your post. Travelers have a query about: how to apply for a visa to Turkey ? Now you can get a visa by 3 simple steps like filling an application form online, then making payment and receiving it in your email.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wow, You can apply online and get your Vietnam evisa in a few clicks. To proceed with the application, you will need a valid email address and your travel documents. Then you need to fill the online Vietnam e-Visa Application Form based on your travel documents and then print the completed form.

  OdpowiedzUsuń
 22. Wow , A very informative article, thanks for sharing it with us. The Application process of the Vietnam Visa and Health Declaration is very simple , secure and fast. Don’t need to do any extra work. Apply online, and get online.

  OdpowiedzUsuń
 23. I like your informative content article. Thanks for so much information. If you are willing to travel to India, you will need a visa. You can apply for your conference visa India online. At any time of the day, It can be done online easily and quickly at any time of the day, at any time of the day. You won't need to visit the embassy or the consulate. Then you can attend any conference in India.

  OdpowiedzUsuń
 24. Your article is very informative and useful... This hit me directly... Nice useful post… Where do you apply for a New Zealand ETA? Now you can easily apply online for an NZETA by filling out a simple form to save you the hassle of going directly to an embassy. click and check out for more info about the NZETA.

  OdpowiedzUsuń
 25. Hello everyone, Are you interested travel in Mexico? Yes, you can apply for Mexico visa online. You can fill out your visa application form within 5 to 10 minutes and get your visa within 7 working days.

  OdpowiedzUsuń
 26. I read your blog and found many interesting metrics in this material. Thanks for sharing it on the Internet. Person who is willing to visit Turkey can apply for a Turkish Visit Visa which is a totally online process. Fill the application form, make payment & receive it in email. As simple as that.

  OdpowiedzUsuń