Okiem Pepy: Schönbrunn

17:10 Pepa 20 Comments

Dawno już niczego nowego tu nie pisałam. Obijam się, ale trochę nie z mojej winy, bo niestety zepsuł mi się komputer. Jest jeszcze szansa, że kolejny raz uda się go reanimować, ale powoli rozglądam się za nowym sprzętem. Co poza tym u mnie? Od ponad tygodnia mieszkam znowu w Wiedniu i odkrywam miasto od nowa. Gdy wyjeżdżałam było tu zupełnie inaczej. Teraz wszystko kwitnie, jest zielono, ciepło i po prostu wspaniale! Zresztą, zobaczcie same... Tym razem w kolejnym wpisie z cyklu Okiem Pepy zapraszam Was na spacer po ogrodach Schönbrunn.
Pałac Schönbrunn to dawna letnia rezydencja rodziny cesarskiej i jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie. Nazwa pochodzi od Schönner Brunnen "piękne źródło", które odnaleziono na terenie dzisiejszego kompleksu. Do pałacu wchodzi się przez ogromny dziedziniec Ehrenhof i główną bramę Haupttor. Z 1441 pomieszczeń tylko 45 jest udostępnione dla zwiedzających. Charakterystyczny dla Schönbrunn, ulubiony kolor Marii Teresy jest żółty, określany jako „Kaisergelb”  był naśladowany w całym imperium.
Pałac otacza Park Schönbrunn który powstawał równocześnie z budynkiem. Około 1779 został otwarty dla publiczności i stał się popularnym miejscem wypoczynku dla wiedeńskiej społeczności. Obszar z parkiem, pałacem oraz najstarszym w Europie ogrodem zoologicznym Tiergarten Habsburgów tworzy powierzchnię 176 ha. Znajduje się tu także palmiarnia, pawilon ogrodowy Glorietta, labirynt alejek, ruiny rzymskie, liczne fontanny i oczywiście źródełko Schöner Brunnen, które dało nazwę posiadłości. 
Kiedyś dawno, dawno temu znalazłam w Internecie zdjęcie tej bramy kwiatów. Wtedy ogrody Schönbrunn trafiły na listę miejsc, które koniecznie chcę w życiu zobaczyć. Lata mijały i kompletnie o tym zapomniałam, aż... nagle podczas spaceru tam trafiłam i zaparło mi dech z wrażenia! Marzenia się spełniają i najlepsze, że dzieje się to wtedy, kiedy w ogóle się tego nie spodziewamy!
Schönbrunn jest jedną z najważniejszym pomników kultury w Austrii i od 1960 roku jedną z głównych atrakcji w Wiedniu odwiedzaną przez przyjezdnych. Co roku odwiedza go  8 miliony turystów wraz z ogrodami, zoo i pałacem.
Zobacz także:

20 komentarzy:

  1. Piękne zdjęcia, wszystko takie czyste i przejrzyste , no i wiosna !

    OdpowiedzUsuń
  2. Prześliczne. Byłam tam kilka dobrych lat temu i do dzis pamietam ogromne wrazenie, jakie Schonbrunn na mnie zrobił. I zoo oczywiscie :) Prosze o wiecej tego rodzaju postow.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się że podobał ci się wpis. To dla mnie duża inspiracja, mogę dźwigać lustrzankę i wcale nie jest ciężka gsy się przeczyta taki komentarz :)

      Usuń
  3. Jeeezu jakie cudowne kwiaty!!!!!!!!!!
    I te Twoje zdjęcia... po prostu jak z bajki...! <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Tutaj byłam.. jest tam cudownie i chętnie wróciłabym tam raz jeszcze ;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Przepiękne zdjęcia, zwłaszcza te kwiatów :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak pięknie ! Cudowne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  7. pierwsze i trzecie super fotki a reszta po prostu rewelacja!

    OdpowiedzUsuń
  8. Przywołałaś wspomnienia ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. chętnie się tam wybiorę :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Piękne zdjęcia i piękne miejsce :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Byłam ... najfajniej wspominam to, że poszłam do ogrodu - chen daleko i zaczęło lać....

    OdpowiedzUsuń
  12. Piękne zdjęcia! Marzy mi się wycieczka :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Byłam tam!!! Przepiękne miejsce!!!

    OdpowiedzUsuń
  14. uwielbiam to miejsce, te ogrody i te przestrzenie. :) chociaż niestety nie udało mi się jeszcze przyjechać o takiej porze, żeby wszystko tak cudownie kwitło, zawsze za wcześniej albo za późno byłam. :) ale może uda mi się wreszcie przyjechać w taką porę, bo mój chłopak jeszcze tam nie był, a koniecznie chce się wybrać. :)
    pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  15. Jak ja Ci zazdroszczę tych widoków :)

    OdpowiedzUsuń