Śladami wiedeńskiej secesji: Willa Wagner I

20:15 Pepa 15 Comments

Mało kto wie, że na obrzeżach Wiednia znajduje się imponujący zabytek wiedeńskiej secesji, Willa Wagner I. Wybudował ją w latach 1886-1888 słynny wiedeński architekt Otto Wagner. Początkowo miała być tylko letnim domem, jednak ostatecznie stała się stałym adresem artysty. Willa prezentuje się imponująco na tle stromego stoku i otaczającej jej zieleni. Detale architektoniczne łączą w sobie secesyjny szyk z egzotyczną fantastyką.
Gdy z domu wyprowadziły się dzieci architekt uznał, że willa jest dla niego zbyt duża i postanowił ją sprzedać. Po zmianie właściciela budynek popadł w ruinę i groziła mu rozbiórka. Zapobiegł temu malarz Ernest Fuchs, który przeprowadził remont generalny i urządził w willi prywatne muzeum. Można w nim podziwiać obrazy wciąż żyjącego artysty i przy okazji obejrzeć modernistyczne wnętrza rezydencji.
Spacerując wokół Willi Wagnera odkrywamy prowadzącą do góry leśną ścieżkę i postanawiamy sprawdzić dokąd prowadzi. Po kilku minutach docieramy do punktu, z którego rozciąga się przepiękny widok na wzgórza Lasu Wiedeńskiego i leżącą poniżej dzielnicę Penzing.
Wędrujemy dalej wśród zieleni lasu, który daje wytchnienie od panującego w mieście skwaru. Spośród koron drzew wyłania się połyskująca złotem kopuła kościoła. Czy nie wygląda znajomo?
Kirche Am Steinhof jest także dziełem Ottona Wagnera i został zaprojektowany w podobnym stylu. Na pewno kiedyś opowiem Wam o nim więcej i pokażę jak prezentuje się z bliska.
Do Willi Wagner I najlepiej dojechać metrem U4 do końcowej stacji Hütteldorf, a następnie przesiąść się w autobus 52A i wysiąść na przystanku Camping West I.

Zobacz także:

15 komentarzy:

 1. Robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne widoki. Zazdroszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani ze złotymi cycuszkami bomba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taak, widać jak na przestrzeni lat zmienił się ideał kobiecych kształtów :D

   Usuń
 4. Po Twoich postach stwierdzam, że w końcu muszę odwiedzić Wiedeń :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam tylko w pawilonie secesyjnym Wagnera na Karlsplatzu, ale ogromnym plusem opisywanej przez Ciebie willi jest jej lokalizacja. Koniecznie się tam wybiorę, piękne widoki i zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wybieram się do pawilonu :). Willę niestety można oglądać tylko zza płotu chyba, że kupi się bilet do muzeum za 11 euro. Obok jest jeszcze Willa Wagner II, ale ktoś w niej mieszka i nie można zwiedzać.

   Usuń
  2. Pawilon jest bardzo mały, ale zarazem to chyba najladniejsza stacja metra jaką widziałam :)

   Usuń
 6. byłam w Wiedniu dwa tygodnie temu - cudne miasto :) robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń