Wiedeń, miasto moich marzeń

21:00 Pepa 9 Comments

Mieszkając przez rok w Wiedniu, zwiedzając miasto i stopniowo zagłębiając się w jego historię, natrafiałam i wciąż natrafiam na wiele polskich akcentów. "Polska góra" Kahlenberg, słynne w stolicy Austrii kanapki Trześniewskiego, ulica Jana Kiepury na Hütteldorfie, polskie kościoły, polski rodowód kawy po wiedeńsku... Lista jest już długa i stale przybywa na niej nowych ciekawostek.
Tym razem odkryłam, że pieśń Wiedeń, miasto moich marzeń (Wien, du Stadt meiner Träume), która znana jest każdemu mieszkańcowi naddunajskiej stolicy i uważana za nieoficjalny hymn miasta jest dziełem kompozytora o polskich korzeniach i swojsko brzmiącym nazwisku.
Rudolf Sieczyński żył w latach 1879-1952. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim, stając się cenionym urzędnikiem Dolnej Austrii. Poza pracą zawodową zajmował się pisaniem książek na tematy historii Wiednia, jego kultury i obyczajów, a także komponował pieśni o tematyce wiedeńskiej do własnych tekstów. Jego najsłynniejszym dziełem jest Wien, du Stadt meiner Träume. Utwór od początku zrobił szaloną karierę, został przetłumaczony na kilka języków i do dziś śpiewany jest przez największych śpiewaków i śpiewaczki świata.  Co więcej, piosenka była inspiracją dla powstania filmu pod tym samym tytułem (jeśli znacie niemiecki, możecie obejrzeć go tu) i  wielu widowisk muzycznych jak m.in. Wiedeń Moich Marzeń wystawianego w Gliwickim Teatrze Muzycznym, czyli tuż nieopodal mojego obecnego mieszkania: to ci dopiero niespodzianka! Poniżej fragment tekstu pieśni w polskim tłumaczeniu:

Powraca jak sen, wspomnienie sprzed lat, 
O Wiedniu Praterze dziś śnię. 
Choć mija nam czas, i ludzie, i świat, 
Do Wiednia myślami znów mknę.  

Kto w Wiedniu raz był i wino w nim pił, 
Kto walcem upoić się dał, 
w Dunaju błękicie rozmarzył się skrycie, 
raz jeszcze przeżyć by chciał.  

Piosenki wiedeńskiej snuje się czar, 
I widzę, i wciąż słyszę miejski gwar.  

Wiedniu, mój cudny śnie, 
Dziecięce, słodkie wspomnienie me. 
Tę znaną piosnką z dawnych lat, 
Dajesz mi spojrzeć swobodnie w świat.  

Wiedniu, choć mija czas, 
Wciąż przyjaźń serdeczna łączy nas. 
Chwile radości, uśmiechów i łez, 
O Wiedniu mój – to Ty!

Zobacz także:

9 komentarzy:

 1. Byłam tam ostatnio, boskie widoki szczególnie oświetlone miasto nocą;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym zobaczyć Wiedeń :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam całą sobą takie teksty piosenek. Marzycielskie, unoszące w piękne krainy, zachęcające do spojrzenia w przeszłość. Mój klimat tak bardzo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie to ujęłaś! Ta piosenka i mnie przenosi w inną rzeczywistość. Tekst ma ponad 100 lat a czuję jakby został napisany teraz dla mnie...

   Usuń
 4. Świetny tekst, marzy mi się, żeby tam pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiedeń nigdy nie przestanie zadziwiać! Super odkrycie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miasto pod względem odkryć jest jak studnia bez dna. Mieszkając tam rok mam wrażenie, że nie zobaczyłam nawet połowy. Potrzebowałabym jeszcze co najmniej 2 lat!

   Usuń
 6. Byłam w Wiedniu raz, całe lata temu, jeszcze jako dziecko i niewiele pamiętam. Ale z pewnością kiedys wybierzemy się odwiedzić to piekne miasto z mężem, bo w końcu ze Śląska to wcale nie jest daleko.

  OdpowiedzUsuń