Ciekawostki z Wiednia

19:10 Pepa 20 Comments

Pamiętacie wpis o ciekawostkach z Austrii? Dziś przychodzę do Was z kolejnymi interesującymi faktami, tym razem dotyczącymi samego Wiednia. Czy wiecie, że...
1. Pałac Schönbrunn, letnia rezydencja Habsurgów, ma ponad 1440 komnat.
2. Założony w 1752 roku Ogród Zoologiczny Schönbrunn jest najstarszym ZOO na świecie.
3. Na wiedeńskim Cmentarzu Centralnym (Zentralfriedhof) znajduje się ponad 2,5 miliona nagrobków. To o wiele więcej niż liczba żyjących mieszkańców austriackiej stolicy.
4. Przydatnym słówkiem dla smakoszy wina jest ein Achtel (jedna ósma litra). To najczęściej spotykana miara w wiedeńskich restauracjach i winiarniach.
5. Wiedeń jest jedyną światową stolicą, która produkuje własne wino, osiągając przy tym imponujące wyniki - blisko 2,5 milinów litrów rocznie. 230 winiarzy gospodaruje na 700 hektarach winnic, znajdujących się na wzgórzach Kahlenberg, Nussberg i Bisamberg.
6. Stacja metra U2 i U4 Schottenring ulokowana jest częściowo pod Kanałem Dunajskim. Korzystając z podziemnego przejścia można się dostać z jednego brzegu na drugi.
7. W wiedeńskiej dzielnicy Hütteldorf znajduje się ulica Jana Kiepury upamiętniająca sławnego Sosnowiczanina. Historia odkrycia jego talentu przeszła do legendy. Kiepurą zainteresował się Franz Schalk, dyrektor Państwowej Opery w Wiedniu oraz licząca się wówczas w wiedeńskim świecie artystycznym śpiewaczka Maria Jeritza. Kiepura wystąpił na scenie Staatsoper u boku Jeritzy w "Tosce" i chociaż w języku włoskim umiał zaśpiewać tylko dwie główne arie, a całą resztę swej partii z konieczności śpiewał po polsku, odniósł wielki sukces i został okrzyknięty przez wiedeńską prasę królem tenorów.
8. Przy Kärntner Ring 16 mieści się hotel, który dwukrotnie uznany został za najlepszy hotel świata. Ponoć Michael Jackson w jedną noc napisał tu swój wielki przebój Earth Song. Nocowało tu wiele znamienitych osobistości m.in. królowa Elżbieta II, John F. Kennedy, Richard Wagner, Luciano Pavarotti.
9. W Wiedniu wychodzi najstarsza gazeta codzienna świata Wiener Zeitung. Pierwszy numer ukazał się w sierpniu 1703 r.
10. Wiedeń figuruje na pierwszym miejscu w globalnym rankingu jako miasto, w którym żyje się najlepiej na świecie i jest najbardziej przyjazne mieszkańcom.

Zobacz także:

20 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam w Wiedniu, ale moja koleżanka pracuje w tym mieście i zawsze tak miło o nim mówi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiedeń jest piękny i byłam w nim trochę temu. Nie wiedziałam jednak, że miasto produkuje własne wino. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O i to jakie! Gruner Vetliner, Riesling, Chardonnay... Jest jeszcze wiedeńska "mieszanka" Wiener Gemischter Satz, której warto spróbować.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawie opisujesz ten Wiedeń, widać że za nim tęsknisz. A ja marzę aby móc tam się wybrać, nie wiem czy w tym życiu się doczekam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, z Wiednia już się raczej nigdy nie wyleczę. Życzę Ci, żeby się udało :)

   Usuń
 4. zastanawia mnie, jak niby dochodzą do tego, które miasto jest najlepsze do życia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Same ciekawostki! Czekam z niecierpliwością na kolejne cykle! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze tam nie byłam, ale słyszałam, że miasto ma w sobie "to coś" :) bardzo ciekawe fakty :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj bardzo chciałabym zawitać do Austrii.. Widzę, że Ty tak tęsknisz za Wiedniem jak ja za Magdeburgiem.. Już prawie 4 lata jak stamtąd wróciłam, ale ciągle w mojej głowie siedzi, ehh :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiedziałam o 1, 5 i 10 :) Wyczytałam, że mieszkałaś rok w Wiedniu - ale super! Ja byłam tam 6 lat temu miesiąc na kursie językowym i niedawno na weekend na jarmarku świątecznym. Świetne miasto, takie przyjazne do życia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam w zeszłym roku w Wiedniu i byłam zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie byłam we Wiedniu, ale widać ze zdjęć, że to bardzo piękne i ciekawe miasto.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zwiedziałam Wiedeń, ale zupełnie spontanicznie, bez wcześniejszego rozeznania i przewodnika w ręku :) miasto mnie tak zauroczyło, że na pewno tam wrócę, więc dobrze poczytać ciekawostki o nim

  OdpowiedzUsuń
 12. Już dawno chciałam pojechać do Wiednia, żeby odwiedzić pandę w zoo. I dzisiaj wreszcie zamówiłam bilety. Dziękuję za Twoje wpisy, na pewno pomogą mi ciekawie zaplanować czas :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja również chciałabym wybrać się do Wiednia. Może niedługo się uda, w sumie to nie koniec świata ;)

  https://esentire.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Przepiękne miasto, ta kawa, muzyka, atmosfera jakby czas zatrzymał się tam gdzieś w dziewietnastym wieku... Romantyczne miasto ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie po darmowe próbki kosmetyków darmobranie.com.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiedeń to idealne miejsce na zakup np. dobrej jakości leków bądź kosmetyków.


  Pozdrawiam, https://viagra.edu.pl/

  OdpowiedzUsuń